Item #EASYGLOW12 Product Details
Siser Easy Glow Heat Transfer Vinyl 12" Rolls 4 Sizes - 5 colors
Siser Easy Glow Heat Transfer Vinyl 12" Rolls 4 Sizes - 5 colors #1Siser Easy Glow Heat Transfer Vinyl 12" Rolls 4 Sizes - 5 colors #2Siser Easy Glow Heat Transfer Vinyl 12" Rolls 4 Sizes - 5 colors #3Siser Easy Glow Heat Transfer Vinyl 12" Rolls 4 Sizes - 5 colors #4Siser Easy Glow Heat Transfer Vinyl 12" Rolls 4 Sizes - 5 colors #5Siser Easy Glow Heat Transfer Vinyl 12" Rolls 4 Sizes - 5 colors #6Siser Easy Glow Heat Transfer Vinyl 12" Rolls 4 Sizes - 5 colors #7Siser Easy Glow Heat Transfer Vinyl 12" Rolls 4 Sizes - 5 colors #8Siser Easy Glow Heat Transfer Vinyl 12" Rolls 4 Sizes - 5 colors #9
Product ID EASYGLOW12
Discounts Apply !
account registration required to view discounts and purchase
  •    Details
  •   Video
  •   Instructions
Siser Easy Glow Heat Transfer Vinyl 12" Rolls - 4 Roll Lengths and 5 colors to choose from
ADDITIONAL DETAILS
  • Actual roll/material width may vary up to 0.25 inches
  • 12" Roll (11.8" Actual)
  • Choose Roll Sizes of 5 yards, 10 Yards, 25 Yards, and 50 Yards
  • Choose from 5 Neon Colors
  • Neon finish and just 150 microns thick for a great look on finished apparel that really glows
  • Easy Glow is a cold/warm peel product and is not recommended for layering
  • Siser Easy Glow is also CPSIA certified and safe for childrens clothing
  • Compatible T-Shirts/Fabrics: Cotton, Polyester, Cotton/Poly Blends
  • Sticky back carrier is great for more finely detailed designs
  • Store in dark/dry/cool area for up to 1 year for best results
  • Available Colors- Neon Yellow | Neon Orange | Neon Green | Neon Pink | Neon Blue
Customer Product Reviews
No Reviews For This Product.
Recently Purchased
Vapor Men's Spunsoft Basic Short Sleeve T-Shirt
Quantity Discounts Apply
Quantity
Price each
1-5
VAPOR SALE 10% off
Vapor Men's Solar Long Sleeve Hoodie
Quantity Discounts Apply
Quantity
Price each
1-5
VAPOR SALE 10% off
Vapor Women's Solar Long Sleeve V-Neck T-Shirt
VAPOR SALE 10% off
Clear Heat Transfer Application Tape 1/2" x 72 Yards 3" Cardboard Core
DyeTrans® Multi-Purpose Sublimation Transfer Paper - 100 Sheets - 8.5" x 11"