Item #TWG12X12NT Product Details
Bison Sublimation Blank Glass Tile - 12" x 12" Non-Tempered
Product ID TWG12X12NT
Discounts Apply !
account registration required to view discounts and purchase
  •    Details
  •   Video
  •   Instructions
Tile Glass White/Backed 12" x 12" Non Tempered
Bison Glass Floor Tile, 12" x 12" x .1875", White Backed Textured NON-Tempered Glass.
Suitable for dry applications. Indoor use only.
Images are applied to the backside of the glass.
For 12" tile installations, you would want to use the tempered tiles except where cutting is needed. Image the non-tempered tile prior to cutting, as pre-cut tile may fracture during pressing. The non-tempered tile may be cut with a glass cutter, or a tile saw (wet saw application, diamond blade).
Use a non sand grout specifically formulated for use with glass tile
Customer Product Reviews
No Reviews For This Product.
Recently Purchased
Vapor Men's Spunsoft Basic Short Sleeve T-Shirt
Quantity Discounts Apply
Quantity
Price each
1-5
VAPOR SALE 10% off
Vapor Men's Solar Long Sleeve Hoodie
Quantity Discounts Apply
Quantity
Price each
1-5
VAPOR SALE 10% off
Vapor Women's Solar Long Sleeve V-Neck T-Shirt
VAPOR SALE 10% off
Clear Heat Transfer Application Tape 1/2" x 72 Yards 3" Cardboard Core
DyeTrans® Multi-Purpose Sublimation Transfer Paper - 100 Sheets - 8.5" x 11"