Item #931-ATS54103 Product Details
George Knight 54" x 103" Triton Auto Shuttle Twin Station Industrial Heat Press
Product ID 931-ATS54103
Discounts Apply !
account registration required to view discounts and purchase
This item may ship from the factory.
Contact us with your address.
Additional lead time may be required
  •    Details
  •   Video
  •   Instructions
George Knight 931 TRITON Auto-Shuttle Loading
Twin Station Press 54" X 103"
ADDITIONAL DETAILS
  • Digital Integrated Temperature & Time Control
  • Available in 230V 3-Phase or 480V 3-Phase Power
  • Available in Single shuttle or Dual loading table format
  • Multi Air-Bag design for Self Leveling of Pressure (compressor req)
  • Precision PLC Motor Controlled Automatic Indexing of Tables
  • Uniform Lift / Parallel Platen Action & Adjustable Applied Force
  • Productive Foot Pedal Operation & Emergency Release Safety Circuit
  • Electronic Photo Eye Safety Sensor Light Curtain Around Heat Platen
  • 2" Thick Solid Mirror Surface Ground Aluminum Heater Platen
  • Oversized heat platens ranging up to 8 ft x 12 ft available on request
  • DROP SHIP ONLY!
Customer Product Reviews
No Reviews For This Product.
Recently Purchased
Vapor Men's Spunsoft Basic Short Sleeve T-Shirt
Quantity Discounts Apply
Quantity
Price each
1-5
VAPOR SALE 10% off
Vapor Women's Solar Long Sleeve V-Neck T-Shirt
Quantity Discounts Apply
Quantity
Price each
1-5
VAPOR SALE 10% off
Clear Heat Transfer Application Tape 1/2" x 72 Yards 3" Cardboard Core
DyeTrans® Multi-Purpose Sublimation Transfer Paper - 100 Sheets - 8.5" x 11"