Item #BLACKBOARD15 Product Details
Siser BlackBoard Heat Transfer Vinyl 15" Rolls 4 Sizes
Siser BlackBoard Heat Transfer Vinyl 15" Rolls 4 Sizes #1Siser BlackBoard Heat Transfer Vinyl 15" Rolls 4 Sizes #2
Product ID BLACKBOARD15
Discounts Apply !
account registration required to view discounts and purchase
  •    Details
  •   Video
  •   Instructions
Siser BlackBoard Heat Transfer Vinyl 15" Rolls - 4 Roll Lengths
ADDITIONAL DETAILS
  • Actual roll/material width may vary up to 0.25 inches
  • 15" Roll (14.75" Actual)
  • Choose Roll Sizes of 5 yards, 10 Yards, 25 Yards, and 50 Yards
  • Matte finish and just 95 microns thick
  • Excellent for layering
  • Siser BlackBoard vinyl is CPSIA Certified as safe for all ages
  • Compatible T-Shirts/Fabrics: 100% Cotton, 100% Polyester, Cotton/Poly Blends
  • Sticky back carrier is great for more finely detailed designs
  • Store in dark/dry/cool area for up to 1 year for best results
  • Available Colors
    BlackBoard
Customer Product Reviews
No Reviews For This Product.
Recently Purchased
Vapor Men's Spunsoft Basic Short Sleeve T-Shirt
Quantity Discounts Apply
Quantity
Price each
1-5
VAPOR SALE 10% off
Vapor Men's Solar Long Sleeve Hoodie
Quantity Discounts Apply
Quantity
Price each
1-5
VAPOR SALE 10% off
Vapor Women's Solar Long Sleeve V-Neck T-Shirt
VAPOR SALE 10% off
Clear Heat Transfer Application Tape 1/2" x 72 Yards 3" Cardboard Core
DyeTrans® Multi-Purpose Sublimation Transfer Paper - 100 Sheets - 8.5" x 11"